Když pomyslíte na rum, je možné, že vás napadnou exotické pláže a propracované koktejly. Navzdory luxusním konotacím však rumový průmysl čelí mnoha výzvám v oblasti udržitelnosti a rizikům dodavatelského řetězce.
Bouřlivá historie
Všeobecně se věří, že rum, jak ho známe dnes, byl poprvé destilován na plantážích cukrové třtiny v 17. Historie cukrové třtiny a jejích vedlejších produktů, včetně rumu, je úzce spjata s obchodem s otroky. Zotročení lidé byli nuceni pěstovat a řezat cukrovou třtinu v otřesných podmínkách, neúnavně pracovat na fermentaci a destilovat melasu k výrobě rumu, který se pak používal jako platidlo na nákup dalších otroků – začarovaný kruh.
Přestože se transatlantický obchod s otroky zastavil v 19. století, moderní otroctví stále existuje – zejména v zemědělských a textilních dodavatelských řetězcích. Lidé ze znevýhodněných komunit v mnoha zemích často pracují dlouhé hodiny ve špatných podmínkách za velmi málo peněz; společenskou a ekonomickou strukturu, která odráží strukturu otroctví. A bohužel tyto praktiky lze nalézt na některých farmách s cukrovou třtinou, které odrážejí drsnou historii tohoto odvětví. Podle amerického ministerstva práce převládá dětská práce v produkci cukrové třtiny v 18 zemích. A na některých farmách dělníci řežou třtinu ručně při intenzivním žáru, což představuje velké zdravotní riziko. Existuje stále více důkazů (včetně Panamerické zdravotnické organizace), že tepelný stres může vést k rozvoji chronického a často smrtelného onemocnění ledvin.
Globální nápoj
Světovému trhu s rumem se daří. Podle Market Data Forecast měl v roce 2020 hodnotu 15 miliard USD a předpokládá se, že do roku 2025 vzroste na 21,5 miliardy USD. Toto odvětví má pevné kořeny v Karibiku, ale také se vyrábí a těší se z celého světa. Překvapilo mě, když jsem viděl Euromonitor International zprávu, že Indie je na vrcholu mezinárodního trhu s rumem.
Rum je také stále oblíbenější v Evropě. Zejména tmavý rum je trendy produkt v severských zemích, kde vlády provozují monopoly na nákup a prodej alkoholu, včetně rumu. Bylo pozitivním krokem vidět, že na konci dubna Nordic Alcohol Monopolies podepsaly společné prohlášení o svém závazku odpovědně odebírat rum. Jsem rád, že se vládní subjekty veřejně zavázaly a upozornily na rizika při výrobě cukrové třtiny a rumu.
Řešení sociální udržitelnosti
Existuje spousta příkladů výrobců cukrové třtiny, kteří nabízejí zaměstnancům spravedlivé mzdy, bezpečné pracovní podmínky a dodržují zákony. Pracuji pro Bonsucro, globální platformu udržitelnosti pro cukrovou třtinu, a to je přesně to, co podporujeme.
Vyvinuli jsme soubor přísných sociálních a ekologických kritérií, abychom vytvořili globální standard udržitelnosti pro cukrovou třtinu, podle kterého mohou být producenti certifikováni. Stanoví, že pracovníci dostávají přiměřené osobní ochranné prostředky, dostávají minimální mzdu a uzavírají smlouvy. Vyžaduje také zavedení zdravotních a bezpečnostních postupů a netoleruje dětskou nebo nucenou práci. Environmentální kritéria v normě pomáhají farmám a mlýnům na cukrovou třtinu snížit spotřebu vody a agrochemikálií a snížit emise CO2. Ve skutečnosti vědecké modely naznačují, že globální přijetí normy Bonsucro by snížilo emise skleníkových plynů o polovinu o 51 % a snížilo spotřebu vody o 65 % a zatížení živinami o 34 %.
Prostřednictvím školení, sdílení informací a našeho certifikačního systému podporujeme bezpečné pracovní podmínky pro pracovníky na farmách, abychom zabránili tepelnému stresu, dehydrataci a nehodám. Jsme zakládajícím členem Adelante Initiative – iniciativy mnoha zúčastněných stran, jejímž cílem je vyvinout bezpečnější pracovní postupy, jako je implementace protokolu, který zajistí, že pracovníci, kteří řežou třtinu ručně (některé jsou řezány stroji), budou mít dostatečné přestávky s vodou na stinném místě. chránit jejich zdraví a předcházet rozvoji onemocnění ledvin.
Budování komunity producentů rumu z odpovědných zdrojů
Ve společnosti Bonsucro zaujímáme svolávací roli – spojujeme lidi z dodavatelských řetězců cukrové třtiny (včetně rumu), abychom řešili tyto klíčové výzvy udržitelnosti a zvýšili standardy výroby. Bylo pozitivní vidět, že v minulém roce byl o Bonsucro ze strany výrobců rumu znatelně větší zájem. Více než 25 % našich nových členských žadatelů od začátku roku 2021 tvoří rumové značky nebo lihovary a zahrnují Mount Gay Distilleries a SASMA B.V. Také jsme svědky požadavků na zdůraznění udržitelnosti u lahví rumu. V loňském roce byla ED&F Man první organizací, která umístila logo certifikované udržitelné cukrové třtiny Bonsucro na dvě řady rumu – Bonfier a James Man.
I když je tento nárůst zájmu povzbudivý, spolupracujeme s výrobci a značkami rumu již léta – Bacardi Limited je členem od roku 2007. Ve skutečnosti si tým Bacardi Limited v roce 2013 stanovil cíl